افوس من

باز هم لطف خدا نصیب ما شد

بارش برف در بهشت گمشده غرب استان اصفهان

امروز باری دیگر لطف خداوند نسیب ما شد و شهر افوس سفید پوش است

یک نکته : اگه الان میخواهید افوس بیاید ،نیایید راه ها بستن

نویسنده : حمید رفیعی : ٦:٥٠ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۱٠ بهمن ۱۳٩۱
Comments نظرات () لینک دائم

17 ربیع الاول روز میلاد حضرت محمد و نوه ی گرامیشان امام صادق مبارک باد

 

17 ربیع الاول که مقارن به خجسته زاد روز نبی مکرم اسلام حضرت محمد(ص) و میلاد امام جعفر صادق(ع)است یکی از چهار روزی است که در تمام سال به فضیلت روزه امتیاز دارد.

 

 


صدای قدم مبارک مولودی می آید که بهانه خلقت است؛ هم او که جهانی را دگرگون می کند؛ کسی که اهل آسمان او را به "احمد" و زمینیان به "محمد" می شناسندش؛ عرشیان از آمدنش به وجد آمده اند و زمینیان رقص کنان ورودش را نظاره می کنند.


وقت طلوع فجر روز جمعه سال عام الفیل است؛ استحیائیل ــ یکی از فرشتگان بزرگ خدا ــ در شب تولد حضرت محمد صلی الله علیه و آله و سلم بر کوه ابوقبیس ایستاد و با صدایی بلند گفت:« ای مردم مکه! به خدا و فرستاده او و نوری که با او فرو فرستاده‌ایم ایمان بیاورید.


جبرئیل و میکائیل به صورت دو جوان وارد خانه آمنه شدند، در دست جبرئیل ظرف بزرگی از طلا و با میکائیل آبریزی از عقیق سرخ بود پس جبرئیل بدن حضرت محمد صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم را شست و شو می داد و میکائیل بر آن آب می ریخت، پس از پایان شستشو در چشمان کودک سرمه کشیدند و بر سر او ماده ای ساخته شده از مشک و عنبر و کافور قرار دادند.


پس ملائکه هفت آسمان به دیدار حضرت محمد (صلی الله علیه و آله) آمدند و گروه گروه بر او سلام کردند؛ محمد به دنیا آمده است، حوریان بهشتی کودک را در پارچه ای پیچیده در برابر آمنه نهادند و به آسمان بازگشتند تا بشارت ولادت حضرت محمد صلی الله علیه و آله و سلم را به ملائکه برسانند.

 

وقایع زمان تولد پیامبر اکرم(ص) 

چه روز مبارکی است که امام صادق(ع)در موردش فرمود: در این روز ابلیس از ورود به آسمان های هفتگانه محروم شد، شیاطین دور شدند، تمامی بت ها در بتکده به صورت بر زمین افتادند، ایوان کسری شکست و 14 کنگره‌ی آن سقوط کرد، آب دریاچه ساوه خشک شد، سرزمین خشک سماوه، آب پیدا کرد، آتشکده فارس پس از هزار سال خاموش شد، نوری از سرزمین حجاز بر آمد تا به مشرق رسید، کاهنان عرب علوم خود را فراموش کردند و سحر ساحران باطل شد.

 


اعمال روز 17 ربیع الاول:

 1- غسل.


2- روزه: از برای آن فضیلت بسیار است و روایت شده هر که این روز را روزه بدارد ثواب روزه ی یک سال را خدا برای او می نویسد و این روز یکی از آن چهار روز است که در تمام سال به فضیلت روزه ممتاز است.

 

3- زیارت: زیارت حضرت رسول صلّی الله علیه و آله و سلّم و همچنین زیارت امام امیرالمؤمنین علیه السّلام .

 

4- نماز: دو رکعت نماز که در هر رکعتی یک مرتبه حمد و 10مرتبه سوره قدر و ده مرتبه سوره اخلاص است، بگزارد و پس از نماز در محلّ نماز بنشیند و دعائی که روایت شده است بخواند : اَللَّهُمَّ اَنتَ حَی لاَ تَمُوتُ ...

 

5 - تصدّق و خیرات: مسلمانان این روز را تععظیم بدارند و تصدّق و خیرات نمایند و مؤمنین را مسرور کنند و به زیارت مشاهد مشرّفه بروند. (مفاتیح الجنان . فصل نهم . در اعمال ماه ربیع الأّوّل)

 

6- عید گرفتن: به آنچه موافق حقیقت عید است (عمل کند) یعنی به آنچه که در شرع وارد گشته نه آنچه خلاف مقرّرات شرع باشد همچنان که عادت و سنّت پاره ای از نادانان است که به لهو و لعب بلکه پاره ای از افعال حرام می پردازند. برای هر مجلسی لباس مخصوصی و زینتی مناسب آن لازم است و لباس شایسته ی اهل چنین مجلس(ی)، لباس تقوا و تاج آنها، تاج کرامت و وقار می باشد؛ یعنی لباس اهل این مجلس تخلّق به اخلاق حسنه و تاج معارف ربّانیه و تطهیر آنها، پاکیزه ساختن دل از اشتغال به غیر خدا و بوی خوش ایشان، ذکر خدا و درود بر رسول خدا و آل طاهرین او{علیهم السّلام} است. ( المراقبات .ص81 – 84)

نویسنده : حمید رفیعی : ۱٢:۳٢ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۱٠ بهمن ۱۳٩۱
Comments نظرات () لینک دائم

آیا بام ایران مناسب ترین مکان برای پیست اسکی حتی در حد بین الملی نیست ؟

بنا به مطالب زیر این مطلب روشن و شفاف است

 که  شهر چشمه ساران  و کوهستانی افوس کاملا مناسب پیست اسکی حتی در حد بین الملی است البته نیاز به  همکاری سرمایه داران ، دولت ، مردم و جغرافی دانان دارد که  این مهم  تحقق یابد  که  مسلما  بر اوضاع این شهر تاثیر گذار است

1-بستر مناسب  با پوشش گیاهی :بستر با پوشش گیاهی مناسب ترین نوع بستر برفی در مناطق کوهستانی است  چرا که پوشش گیاهی محیط مناسبی برای حفظ دمای برف است  .بسترهای  سنگی و خاکی برای احداث پیست اسکی خیلی  مناسب نیستند چون بیرون زدن سنگ ها و صخره هامی تواند خطرات جدی برای اسکی بازان ایجاد کند

2-شیب مناسب :برای اسکی شیب 10 تا 35 درجه لازم است که این شیب برای انواع اسکی متفاوت می باشد .به طور  مثال در اسکی صحرا نوردی شیب ملایم و  در اسکی مار پیچ  شیب تند لازم است

3-جهت آفتاب : قرار داشتن پیست در ضلع شمالی ، یکی از معیار های مهم برای انتخاب پیست است زیرا درز این ضلع

ماندگاری برف بسیار خوب است .

4-ماندگاری برف : منظور از ماندگاری برف ،

 مدت زمانی است که برف مفید در منطقه وجود دارد و ماندگاری برف در افوس حداقل به مدت 4 ماه می باشد.

5-دمای برف : منظور از دمای برف دمای متوسط برف است . عمق 10 سانتی متری برای اندازه دمای برف مناسب  است .

6-سرعت و جهت باد :نقاطی که کانون های برف گیرند و در آن ها بادسرعت کمتری دارد برای پیستهای اسکی مناسب هستند سرعت زیاد باد باعث جابجایی برف و ایجادشیار روی برف می شود .که می تواند یک عامل خطر برای اسکی بازان باشد

7-رطوبت برف :برف مرطوب برای اسکی مناسب نیست  چون باعث خیس شدن لباس و یخ زدگی در سطح برف می شود . برف خشک و پودری برای پیست مناسب تر است .

8- ارتفاع برف  : انباشت برف در ارتفاعات گوناگون متفاوت است ، ولی میانگین سالانه آن در حد فاصل رتفاع 2000 تا 2500 متری 5/1 متر و در ارتفاع 2500 تا 3000 متری 5مترمی باشد .

9-ا رتفاع از سطح دریا  : ارتفاع مناسب برای انتخاب پیست اسکی ارتفاع2500 متر به بالا می باشد وخود شهر افوس در ارتفاع 2500 متری از سطح دریا قرار دارد .

10-بهمن خیز نبودن :پیست اسکی و جاده های منتهی به آن نباید در مسیر بهمن باشند زیا وجود بهمن می تواند خطرات زیادی را برای افراد و تاسیسات  به وجود اورد

11 – دانه برف :دانه برف در دوام برف و سرندگی ان تاثیر دارد . بهترین نوع برف ، برف ریز دانه خشک می باشد

12- امنیت در منطقه :منطقه انتخابی پیست اسکی باید مانند هر ورزش دیگر ، امنیت لازم را داشته باشد. به دلیل  بن بست بودن  ،افوس از امن ترین شهر های استان اصفهان می باشد .

13-امکانات زیر بنایی : جاده ،آب ، برق و تلفن –  جاده آسفالته که منتهی به سرچشمه افوس می شوددر کنار ارتفاعات افوس واقع شده و تامین آب و برق هم امکان پذیر است .

14-فاصله تا نزدیک ترین شهر :یکی از نکات مهم در مورد پیست اسکی  نزدیک بودن آن به یک منطقه پر جمعیت است و کوهستان افوس در فاصله 2تا 4 کیلومتری شهر افوس واقع شده است و دارای امکانات رفاهی از قبیل درمانگاه ، فروشگاه و ..... می باشد

نظرات خود را برای ما بنویسد تا به  آنها  با کمک خود شما  پاسخ دهیم

ترقی شهر افوس تنها به همت شما بستگی دارد .

نویسنده : حمید رفیعی : ٧:٠۳ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٩ بهمن ۱۳٩۱
Comments نظرات () لینک دائم