افوس من

 

نویسنده : حمید رفیعی : ٥:٢۱ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳٩۱
Comments نظرات () لینک دائم

 

نویسنده : حمید رفیعی : ٥:۱٧ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳٩۱
Comments نظرات () لینک دائم

زندگی نامه مزتضی مطهری در ادامه مطلب بخوانید .

ممتاز و نمونه شدن برای یکسال است،

 و ماندگار شدن برای یک عمر؛

سلام بر معلمی که هر سال نمونه است و یک عمر ماندگار ...

معلم عزیزم روزت مبارک که جهانی از نورت مبارک گشته است.

ادامه مطلب
نویسنده : حمید رفیعی : ٥:۱٥ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳٩۱
Comments نظرات () لینک دائم

معلم

روز معلم  مبارک باد

نویسنده : حمید رفیعی : ٥:۱۳ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳٩۱
Comments نظرات () لینک دائم

 

شهادت استاد  فرزانه مرتضی  مطهری بر رهپویان  راهش تسلیت  باد .

نویسنده : حمید رفیعی : ٥:۱۱ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳٩۱
Comments نظرات () لینک دائم

روز کارگر

روز جهانی کار و کارگر مبارک باد

نویسنده : حمید رفیعی : ٥:۱٠ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳٩۱
Comments نظرات () لینک دائم

خلیج همیشه فارس

روز ملی خلیج فارس مبارک باد

نویسنده : حمید رفیعی : ٥:٠٩ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳٩۱
Comments نظرات () لینک دائم

 

راه جدیدی برای بندآوردن سریع خونریزی

مهندسان مؤسسه فناوری ماساچوست (MIT) یک روکش زیستی نانومقیاس ابداع کرده‌اند که می‌تواند خونریزی را تقریبا بلافاصله نصف کند. این فناوری پیشرفتی است که می‌تواند میزان مرگ و میر سربازان زخمی در میدان‌های جنگ را به شدت کاهش دهد.

این محققان به رهبری پاولا حاموند یک روکش پاششی ساخته‌اند که شامل ترومبین (یک عامل لخته‌کننده یافته شده در خون) است. اسفنج‌های روکش‌داده شده با این ماده، می‌توانند به‌طور پایداری ذخیره شوند و به آسانی به‌وسیلة سربازان یا افراد امدادگر حمل شوند. این اسفنج‌ها را می‌توان همچنین در بیمارستان‌ها استفاده کرد.
 
این محققان روکشی از ترومبین و اسید تانیک ابداع کرده‌اند. این ماده بعد از پاشیده شدن روی یک سطح می‌توانند خونریزی را بعد از چند ثانیه نصف کنند.
 
 روش‌های مرسوم برای نصف کردن خونریزی کنترل‌نشده از قبیل شریان‌بندها برای گردن و بسیاری از قسمت‌های دیگر بدن نامناسب هستند. در سال‌های اخیر دانشمندان راه‌های جایگزینی را بررسی کرده‌اند، که همه آنها معایبی دارند. ‌برای مثال چسب‌ها و مرهم‌های فیبرینی زمان مجاز نگهداری کمی دارند و می‌توانند سبب پاسخ ایمنی مضری شود، پودرهای زئولیت نیز بکارگیری‌شان تحت شرایط بادی مشکل است و می‌توانند باعث اثرهای سوختگی شدیدی شوند.

اکنون این محققان یک روکش زیستی نانومقیاس ساخته‌اند که شامل دو لایه متناوب پاشیده شده روی ماده‌ای مانند اسفنج است. آنها کشف کردند که لایه‌های ترومبین (یک پروتئین طبیعی لخته‌کننده خون) و اسید تانیک (مولکول کوچک یافت شده به‌صورت طبیعی در چای) فیلمی شامل مقادیر زیادی از ترومبین عامل‌دار می‌دهند.

دیوید کینگ، یک جراح در بیمارستان عمومی ماساچوست، می‌گوید که مزیت مهم این روش پاششی این است که با روکش‌دهی حتی الیاف داخلی، امکان بسته‌بندی مقادیر زیادی از ثرمین را در اسفنج‌ها می‌دهد. او اضافه می‌کند: "همه مواد کنونی بندآورنده خونریزی از این محدودیت رنج می‌برند که نمی‌توان مقدار کافی ازآنها را به مکان زخم‌شده تحویل داد و دلیل مهیج بودن این ماده جدید نیز این مزیت آن است. "

بمحض پاشیدن این روکش روی اسفنج‌ها، آنها را قبل از استفاده می‌توان برای ماه‌ها نگهداری کرد. این اسفنج‌های روکش‌داده شده در آزمایش‌هایی روی حیوانات، با فشار کم (فشار انگشت شست دست) برای 60 ثانیه برای زخم‌هایی به‌کار برده شدند که خونریزی را سریعا بند آوردند.

این محققان جزئیات نتایج کار تحقیقاتی خود را در مجله‌ی Advanced Materials منتشر کرده‌اند.

نویسنده : حمید رفیعی : ٥:٠٧ ‎ب.ظ ; شنبه ٩ اردیبهشت ۱۳٩۱
Comments نظرات () لینک دائم

 

آغاز ثبت‌نام در پنجمین جشنواره و نمایشگاه فناوری نانو

دبیرخانه پنجمین جشنواره و نمایشگاه بین‌المللی فناوری نانو (Iran nano 2012) از ابتدای اردیبهشت ماه 1391 آغاز به کار کرد. این جشنواره ۱۳ تا ۱۷ مهر ماه سال جاری همزمان با فروم بین‌المللی فناوری نانو در تهران برگزار خواهد شد.

 

براساس اطلاعیه دبیرخانه جشنواره، ثبت‌نام برای حضور در پنجمین جشنواره و نمایشگاه بین‌المللی فناوری نانو و نیز اولین فروم بین‌المللی فناوری نانو از تاریخ اول اردیبهشت ماه سال جاری آغاز شده است و تا پایان وقت اداری روز 31 تیرماه سال جاری ادامه خواهد داشت.

 

شرکت‌ها، نهادها و مؤسسات داخلی و خارجی علاقمند به حضور در پنجمین جشنواره و نمایشگاه بین‌‌المللی فناوری نانو (Iran nano 2012) می‌توانند با مراجعه به پایگاه اینترنتی جشنواره نسبت به ثبت‌نام اولیه و تکمیل اطلاعات درکارتابل خود اقدام نمایند. همچنین ثبت نام در فروم بین‌المللی فناوری نانو (INF2012) نیز از طریق مراجعه به پایگاه اینترنتی فروم امکان پذیر است.

 

شایان ذکر است، افرادی که برای اولین بار متقاضی شرکت در نمایشگاه هستند، لازم است به منظور دریافت نام کاربری و رمز عبور مورد نیاز برای ثبت‌نام در جشنواره با دبیرخانه نمایشگاه تماس حاصل نمایند.

 

گفتنی است، پنجمین جشنواره و نمایشگاه فناوری نانو همزمان با اولین فروم بین‌المللی فناوری نانو با رویکرد تجاری سازی، صنعت و بازار (INF2012) از تاریخ ۱۳ لغایت ۱۷ مهر ماه سال جاری در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران (سالن خلیج فارس) برگزار خواهد شد. 

نویسنده : حمید رفیعی : ٥:٠٦ ‎ب.ظ ; شنبه ٩ اردیبهشت ۱۳٩۱
Comments نظرات () لینک دائم

نمایشگر آلودگی کل بدن به مرحله تولید صنعتی رسید

نمایشگر آلودگی کل بدن به مرحله تولید صنعتی رسید نمایشگر آلودگی کل بدن (Whole Body Contamination Monitor) توسط متخصصان سازمان انرژی اتمی ایران ساخته شد و هم اکنون به مرحله تولید صنعتی رسیده است.

این نمایشگر که برای نخستین بار در کشور طراحی و ساخته شده است قادر به  تشخیص آلودگی احتمالی کل بدن از کف پا تا روی سر و نیز ابزار آلات همراه شخص می باشد و برای کار در دو حالت حساس به پرتوهای آلفا و آلفا-بتا، تولید شده است.

پس از ساخت موفقیت آمیز نمونه اولیه دستگاه و بنا بر نیاز سایت های هسته ای کشور به این نمایشگر تعداد 10 دستگاه تحویل گردید.

از جمله مزایای این طرح علاوه بر بومی شدن طراحی و ساخت کلیه تجهیزات دستگاه، پایین بودن قیمت تمام شده نسبت به نمونه های مشابه خارجی و بکارگیری جدیدترین فناوری‌های سخت افزاری و نرم افزاری نام برد.

نویسنده : حمید رفیعی : ٥:٠٢ ‎ب.ظ ; شنبه ٩ اردیبهشت ۱۳٩۱
Comments نظرات () لینک دائم

مجتمع‌های سوخت مجازی راکتور تحقیقاتی 40 مگاواتی اراک ساخته شد

مجتمع‌های سوخت مجازی راکتور تحقیقاتی 40 مگاواتی اراک ساخته شد خط تولید مجتمع‌های سوخت مجازی راکتور تحقیقاتی IR40 اراک در مجتمع سوخت راکتورهای هسته‌ای اصفهان با توان داخلی راه‌اندازی شد. این کارخانه در حال حاضر با تولید روزانه دو مجتمع سوخت مجازی در حال بهره‌برداری می‌باشد.

  سوخت مجازی راکتور 40 مگاواتی اراک جهت انجام تست‌های پیش راه‌اندازی راکتور از قبیل تست‌های هیدرولیکی و هیدرودینامیکی، شارژ مجتمع سوخت در راکتور، بارگذاری و تعویض سوخت‌های مصرف شده با سوخت تازه مورد استفاده قرار می‌گیرد. تنها تفاوت این مجتمع‌ها با سوخت اصلی استفاده از قرص‌های سربی به جای قرص‌های اکسید اورانیوم می‌باشد.

مواد و قطعات ورودی به کارخانه تولید مجتمع سوخت شامل غلاف زیرکونیوم، پلاگ‌های فوقانی و تحتانی، قرص‌های سربی، فنر، لوله‌های نازل اکتیو و مرکزی مجتمع سوخت، شبکه نگهدارنده و قطعات استیل می‌باشد. از بین این اقلام کلیه قطعات زیرکونیومی در مجتمع سوخت راکتورهای هسته‌ای اصفهان و قطعات استیل توسط صنایع داخلی ساخته می‌شوند.

    فرآیند تولید مجتمع‌های سوخت شامل دو قسمت اصلی تولید میله‌های سوخت و مونتاژ مجتمع می‌باشد. در قسمت تولید میله‌های سوخت مراحل شستشو و آماده‌سازی کلیه قطعات ورودی و همچنین سایزینگ غلاف‌ها، جوشکاری پلاگ‌های تحتانی، شارژ قرص‌های سربی، مونتاژ فنر، جوش پلاگ‌ فوقانی و انجام کلیه تست‌های میانی و پایانی بر روی میله سوخت انجام می‌شود.

    در قسمت مونتاژ زیرساخت اسکلت اولیه شبکه نگهدارنده و نازل اکتیو به روش جوشکاری، مونتاژ قطعه، شستشو و لاک زنی میله‌های سوخت، شارژ میله‌ها درون اسکلت، مونتاژ قطعات استیل، شستشوی نهایی و انجام تست‌های نهایی مانند ابعادی، اندازه‌گیری لقی، هم راستایی، عبورپذیری، بازرسی چشمی و.... انجام می‌گردد.

نویسنده : حمید رفیعی : ٥:٠۱ ‎ب.ظ ; شنبه ٩ اردیبهشت ۱۳٩۱
Comments نظرات () لینک دائم

دستگاه آشکار ساز مواد پرتوزا در وسایل نقلیه متحرک طراحی و ساخته شد

دستگاه آشکار ساز مواد پرتوزا در وسایل نقلیه متحرک طراحی و ساخته شد متخصصان پژوهشکده توسعه کاربرد پرتوهای اصفهان وابسته به پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای، موفق شدند سامانه آشکار ساز مواد پرتوزا در وسایل نقلیه متحرک (Gate Monitoring) را طراحی کرده و بسازند.

این سامانه دارای دو آشکارساز است و به گونه ای طراحی شده است که حساسیتی برابر تشخیص یک چشمه یک میکرو سیورتی در فاصله یک متری از آشکارسازها را به سامانه می دهد. در این سامانه می توان با افزایش آشکارسازها، حساسیت نسبت به مواد پرتوزا را افزایش داد.

سامانه در مسیر حرکت کلیه وسایط نقلیه از جمله سواری، کامیون، تریلر و قطار قرار می گیرد و این وسایل از میان دو آشکار ساز آن عبور می کند و در صورتی که مواد پرتوزا یا اقلامی که به آن آلوده هستند در آنها باشد، مشخص می شود.

لازم بذکر است که قیمت تمام شده این سامانه یک پنجم نمونه های مشابه خارجی آن می باشد و تا کنون یک دستگاه از این سامانه توسط گروه ملی فولاد اهواز خریداری و در ورودی مواد مذاب کارخانه، نصب شده است.

پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای با دست یابی به این موفقیت، در حال حاضر آمادگی لازم جهت تهیه و تولید این سامانه برای رفع نیاز کلیه صنایع کشور را دارد.

نویسنده : حمید رفیعی : ٥:٠٠ ‎ب.ظ ; شنبه ٩ اردیبهشت ۱۳٩۱
Comments نظرات () لینک دائم

 

با تلاش متخصصین هسته‌ای کشور؛اولین مجتمع سوخت هسته‌ای ملّی طراحی، ساخته و آزمایش شد دانشمندان و متخصّصین هسته‌ای سازمان انرژی اتمی ایران در تلاشی ارزشمند موفق به طراحی و ساخت مجتمع سوخت میله‌ای حاوی اورانیوم با غنای 5/3 درصد شدند که تاکنون 2800 مگاوات ساعت پرتودهی شده است.

این مجتمع سوخت به گونه‌ای طراحی و ساخته شده است که علاوه بر آزمایش سوخت و مواد تولیدی کشور، موجب ادامه تولید رادیوداروها در ماه‌های پایانی سال 90 در راکتور تهران گردید. نکته حائز اهمیت این است که با طراحی، ساخت و استفاده از مجتمع‌های سوخت، متخصّصین هسته‌ای کشور آخرین گام مؤثر در تکمیل فرآیند چرخه سوخت هسته‌ای را برداشته و مقدّمات تولید سوخت راکتورهای قدرت با غنای پایین را فراهم آورده‌اند.

نویسنده : حمید رفیعی : ٤:٥٥ ‎ب.ظ ; شنبه ٩ اردیبهشت ۱۳٩۱
Comments نظرات () لینک دائم