افوس من

 

بسیجیان ولایت  مدار شهر افوس :

امشب حلقه  صالحین  مسجد  صاحب الزمان

( مسجد جامع  شهر افوس ) برگزار می گردد

نویسنده : حمید رفیعی : ۱٠:٢۸ ‎ق.ظ ; پنجشنبه ۱ تیر ۱۳٩۱
Comments نظرات () لینک دائم

 

افوس قطب نمونه گردشگری

 

مختصات: ۵۰٫۰۹۲۷۸۹شرق ۳۳٫۰۲۳۲۳۶شمالی 

افوس
Red pog.svg
افوس
Iran location map.svg
°۵۰٫۰۹۲۷۸۹شرقی °۳۳٫۰۲۳۲۳۶شمالی
اطلاعات کلی
کشور Flag of Iran.svg ایران
استان اصفهان
شهرستان فریدن
بخش بوئین و میاندشت
نام(های) قدیمی آپوسا[نیازمند منبع]
مردم
جمعیت ۳٬۸۰۵
زبان‌ گفتاری فارسی
مذهب شیعه دوازده امامی
جغرافیای طبیعی
ارتفاع از سطح دریا ۲۴۵۰ متر
اطلاعات شهری
پیش‌شماره تلفنی ۰۳۷۲۵۴۵

افوس شهری است از توابع «بخش بوئین و میاندشت»، «شهرستان فریدن»، «استان اصفهان»، که در «دهستان گرجی» قرار دارد افوس یکی از شهرهای استان اصفهان در مرکز ایران است.

این شهر با جمعیت ۳٬۸۰۵ نفر (سرشماری سال ۱۳۸۵) در بخش بوئین و میاندشت شهرستان فریدن قرار دارد.

افوس در ۳۸ کیلومتری غرب شهر داران مرکز فرمانداری فریدن بین روستاهای شش جوان، بوئین، داشکسن و خویگان واقع است.

افوس در دامنه کوه قوسی شکل به همین نام ایجاد شده این کوه بلند و برف گیر است برفش همگی و بدین علت جویبارهای زیادی از این کوه سرچشمه می‌گیرد.

از مجموع جویبارهای این کوه، آب سرچشمه که منبع اصلی آب زراعی افوس است تأمین می‌گردد. جوی سرچشمه راه خود را در دره‌ای مشجر و با صفا بطرف شمال باز می‌کند.

خانه‌های افوس در مغرب این درهٔ پردرخت در امتداد شمال به جنوب گسترش یافته‌است و زمینهای زراعی در مشرق و جنوب درة فوق توسعه یافته‌است.

 

تاریخچه

مهاجرت گرجی‌ها  به ایران

پس از فتح افغانستان به دست «گرگین خان» - سردار گرجی الاصل سپاه صفوی - در زمان «شاه عباس» در «گرجستان» شورشی رخ داد. لذا شاه عباس یکی از سرداران گرجی الاصل سپاه خود به نام «قرچاغای خان» را به همراه گرگین خان به گرجستان فرستاد تا شورشیان را متوقف کنند. سپس این دو سردار گرجی همراه با نیروهای خود در نزدیکی شهر «تفلیس» امروزی اردو زدند تا در اسرع وقت به ماموریت خود عمل کنند. تا اینکه نامه‌ای به دست گرگین خان رسید که از طرف شاه عباس خطاب به قرچاغای خان نوشته شده بود : «تمام شورشیان رابه قتل رسانده و خانواده هایشان را تبعید کنید.» گرگین خان که تحمل به قتل رسیدن و تبعید هموطنان خود را نداشت، شبانه و به طور محرمانه با سران گرجی میزگردی تشکیل داد و راجع به دستور شاه عباس با آنان مشورت نمود. آنان تصمیم گرفتند که سپاهیان شاه عباس را نابود کنند. و در نهایت در صحرایی به نام «مارتقوپی» بر سربازان سپاه صفوی چیره شدند.

گرگین خان به دلیل زندگی در کنار سران سلسلهٔ صفوی، مورد بدبینی خوانین گرجی قرار گرفته بود. از این رو همراه با خانواده اش به «امپراتوری عثمانی» پناهنده شد که سرانجام این کار چیزی به جز مرگ به دست سران عثمانی نبود.

با پناهنده شدن گرگین خان به عثمانی و مرگ او، بین اقوام گرجی اختلاف ایجاد شد و این بار در مقابل لشکر ۲۰۰۰۰۰ نفری و تازه نفس سپاه صفوی شکست خوردند.  در نتیجه شاه عباس آنان را به داخل ایران کوچانید و مخصوصا دستور داد که هر یک از این اقوام را به ولایتی که در آن آب و هوا و شرایط زندگی با وطن اصلی ایشان شبیه باشد انتقال دهند. به همین خاطر در ابتدای ورود گرجی‌ها به ایران، آنها را در «مازندران» که گمان می‌رفت از لحاظ آب و هوایی همانند گرجستان است، سکونت دادند ولی با نامساعد بودن آب و هوا اکثر آنان به شهرستان‌های داخلی ایران روانه شدند.  از تعداد ۳۰۰ هزار نفر مهاجر گرجی به نقاط مختلف ایران، نیمی از آنها به «اصفهان» و «شیراز» وارد شدند.

مهاجرت گرجی‌ها به فریدن

گرجیانی که به اصفهان مهاجرت کردند، ابتدا در زمان شاه عباس در «عباس آباد» اصفهان و پس از مدتی با تاسیس «نجف آباد» توسط «شیخ بهایی» در نجف آباد زندگی کردند.  که به دستور شاه عباس عده‌ای از آنان که دارای خصال ستیزه جویی و جنگاوری بودند، جهت حفظ منطقه فریدن و همچنین پایتخت از حملات برخی ایلات همسایه همچنین به دلیل آب و هوای مساعد و مزارع و شکارگاه‌های مناسب به فریدن مهاجرت کردند. 

مهاجرت گرجی‌ها به افوس

تمام گرجیانی که به فریدن رسیدند، ابتدا در محل شهر افوس امروزی اردو زدند و سپس توسط «اصلان بیک» - سرپرست گرجیان مهاجر به فریدن -، برادرانش و مامورین شاه در آبادی‌های مختلف از جمله «فریدونشهر»، «بوئین»، «میاندشت»، «داشکسن» و سپس «آغچه»، «چقیورت»، «سیبک»، «نهضت آباد»(جقجق) و عده‌ای نیز در «قائم آباد»(شاه وردی)، «معصوم آباد»(شاه عنایت)، «میر آباد» و «قودجانک» پراکنده شدند.

قسمت اعظم اهالی گرجی در فریدونشهر، بوئین، میاندشت، داشکسن وآغچه ساکن اند و پس از گذراندن چهار قرن در کشوری با زبان رسمی فارسی، زبان گرجی بین آنها متداول است.

 

آب و هوا

آب و هوای افوس معتدل کوهستانی است زمستانش سرد و پربرف و تابستانی ملایم و مطبوع دارد. کوهستانی بودن افوس و تغییرات ناگهانی حرارت سبب وزش بادهائی باسامی: باد قبله، باد توغان، وزمه باد، باد مشرق و باد مغرب می‌گردد در نزد افوسی‌ها مفیدترین آنها وزمه باد است که خوش یمن نیز می‌باشد موقع وزش آن از اواخر اسفند ماه تا اوایل فروردین ماه است که بیش از ۲۰ روز ادامه دارد. وزش این باد برفهای سنگین را می‌برد واشجار را بارور میسازد.

تنوع آب و هوا و جنس خاک سبب رویش گیاهان علفی و بوته‌ای خودرو در افوس می‌گردد وجود این گیاهان سبب می‌شود که در فصل گرم، صحرا و بیابان افوس سبز و خرم باشد.

نویسنده : حمید رفیعی : ٩:٠٥ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ۳۱ خرداد ۱۳٩۱
Comments نظرات () لینک دائم

یادوراه شهدای افوس

سومین یادواره شهدای شهر افوس در تاریخ ۲۷/۰۳/۱۳۹۱ همزمان با سالروز شهادت هفتمین اختر تابناک آسمان ولایت و امامت حضرت امام موسی کاظم (ع) ، در سالن ورزشی ولایت شهر افوس با  حضور خانوداه های محترم شهدا و ایثارگران شهر افوس همچنین مهمانان گرانقدری همچون امام جمعه شهر داران ، امام جمعه شهرستان بویین میاندشت ،سردار امینی فرمانده لشکر ۸ زرهی نجف اشرف شهرستان نجف آباد ، جناب آقای محمد علی اسفنانی نماینده محترم مجلس شورای اسلامی ، سرهنگ جهانگیری فرمانده سپاه فریدن ، فرماندار فریدونشهر جناب آقای مجتبی خوانساری ، سرپرست فرمانداری فریدن جناب آقای امیر هادی ، فرماندهی انتظامی شهرستان فریدن ،  استاد محمد تقی قادری (استاد حوزه و دانشگاه و نویسنده کتاب بر کدامین مصیبت باید گریست) ، اهالی محترم شهر افوس و شهرهای اطراف و عزیزان دیگر از اکثر ادارات فریدن برگزار شد.

این  یادوراه  با همکاری شهرداری و  شورای شهر  و  با همت  بسیجیان  این  شهر برگزار  گردید

.

ادامه مطلب
نویسنده : حمید رفیعی : ۸:٢٩ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ۳۱ خرداد ۱۳٩۱
Comments نظرات () لینک دائم

 

عید مبعث بر همگان  مبارک  باد

نویسنده : حمید رفیعی : ۸:٢٢ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ۳۱ خرداد ۱۳٩۱
Comments نظرات () لینک دائم

 

خبر مهم :

نظر به درخواست همشهریان محترم  و  علاقه  شخصی به  شهر افوس علاوه  بر کار اصلی وبلاگ ( جهاد اقتصادی  و پیشرفت علمی ) نام وبلاگ  را  به (شهر من  افوس) تغییر می دهم . و  علاوه  بر کار های قبلی به معرفی شهر افوس ، بررسی مشکلات  و خبر های جدید  این  شهر  می پردازم .

حمید رفیعی افوسی

نویسنده : حمید رفیعی : ۸:۱۱ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ۳۱ خرداد ۱۳٩۱
Comments نظرات () لینک دائم

 

بسم الله الرحمن الرحیم

با  عرض سلام 

از شما عذر خواهی می کنم که  در این  مدت  امتحانات خرداد  ماه از خدمت رسانی به  شما معذور بودم

نویسنده : حمید رفیعی : ۸:٠۳ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ۳۱ خرداد ۱۳٩۱
Comments نظرات () لینک دائم