افوس من

برای ما سرچشمه مقدس است

علت مقدس بودن سرچشمه

معروفست که وقتی خبر هجوم دسته ای از افغانها(مغولها) به افوس رسید مردم ، ده خود را ترک کرده با زن و بچه اثاثیه و اغنام و احشامشان به سرچشمه پناه بردند در سمت دیواره شرقی ارتفاعات سرچشمه توسط اهالی ده یک دیواره به عرض یک و نیم متر ساخته شده بود و سراسر ناحیه را در بر می گرفت که میتوان در مقابل مهاجمین و در پناه دیوار فوق بدفاع بپردازند، ساخت دیوار طوری است که مهاجم بایستی از یک سربالائی تند خود را به محصورین برساند. (این دیواره در حدود سال 1138 هجری قمری یعنی 291 سال قبل برای مقابله با هجوم افاغنه ساخته شده، دیوار سنگچین است و هیچ مواد دیگری در آن بکار نرفته است. از این دیوار آثاری باقی نمانده است آن هم به دلیل استفاده از سنگها برای خانه ساختن در ده بعد از آن زمان )

در این صورت حمله به مهاجم آسان بوده و دفاع را ممکن میسازد. جنگ با دستجات افاغنه 3 روز بطول می انجامد وقتی که آذوقه محاصره شدگان (اهالی افوس) رو به اتمام بوده و شکستشان قطعی، جوانی بلند بالا و رشید سوار بر اسب کبودی ظاهر شده و مردم را در جنگ با افاغنه ترغیب میکند .

این جوان شجاع پیشاپیش افوسیها به نبرد می پردازد، افوسیها بطوری تهییج شده که با شدت و قوت بدون ترس بر دشمن حمله می آورند، افغانها که انتظار چنین حمله ای را نداشته اند. مقاومت نکرده راه فرار در پیش میگیرند. بدین مناسبتها است که سرچشمه نزد افوسیها مقدس و متبرک است.

عقیده عمومی بر آن  است که این جوان شجاع از غیب بکمک افوسیها آمده است، اما بنظر میرسد که این جوان از مردم  اطراف بوده وقتی که مردم را به جنگ تشوییق میکند و پس از رفتن افاغنه این مرد بسرعت دور میشود. یادگار این جوان هنوز هم در اذهان مردم افوس زنده است.

نویسنده : حمید رفیعی : ۸:۱۱ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ۳ مهر ۱۳٩٢
Comments نظرات () لینک دائم

انتصاب اکبر کیخایی بسمت ریاست شورای شهرستان

دیروز جلسه تشکیل شورای شهرستان در فرمانداری بویین میاندشت بر قرار شد  آقای اکبر  کیخایی نماینده شورای شهر افوس بعنوان رییس شورای شهرستان بویین میاندشت نیز انتخاب شدند همچنین آقای حسین قاسمی عضو شورای روستای نوغان بعنوان نماینده شورای شهرستان در شورای استان انتخاب و معرفی شد

شورای شهرستان و شورای استان ، شوراهای فرا قانونی شورای شهر هستند که میتوان در آنجا مصوبات شورای  شهر ها و مشکلات شهرستانها را بررسی و پیگیری کرد

نویسنده : حمید رفیعی : ٦:٢٩ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۳۱ شهریور ۱۳٩٢
Comments نظرات () لینک دائم

تابلوی ورودی شهر

بنظر شما مناسب ترین عنوان برای تابلوی ورودی شهر افوس چیست ؟

***

باتوجه به درخواست سرپرست محترم شهرداری جناب آقای بابایی ازکلیه وبلاگ نویسان محترم که درموردافوس مطلب می نویسندتقاضاشده تاازمردم نظرخواهی کنندومردم هم ازطریق نظرزیباترین اسم رابرای تابلوی ورودی شهرافوس انتخاب نمایند.

اسمی که هم اینک برروی تابلونوشته شده(به منطقه نمونه گردشگری افوس خوش آمدید)هست که سرپرست محترم شهرداری قصدانتخاب یک اسم زیبا به جای اسم فوق رادارد.

منتظرنظرات ارزشمندشماوارسال آن به شهرداری افوس هستیم.

***

نویسنده : حمید رفیعی : ٦:٠٠ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۳۱ شهریور ۱۳٩٢
Comments نظرات () لینک دائم

رزمایش بزرگ افوس

گردان عاشورای پایگاه محور در شهر افوس برگزار گردید .
در این رزمایش 2 روزه که با حضور بسیجیان شهر افوس برگزار شد ، بسیجیان ابتدا به گلزار شهدا رفته و پس از احترام  به ساحت مقدس شهیدان و  قبار روبی گلزار شهدا در کلاس های آموزش رزم انفرادی ،  تاکتیک ، جهت یابی شبانه و اکیپ ایست و بازرسی حاضر شدند . همچنین پیاده روی شبانه بسبب آمورزش  عملیات حمایت از کوی و  برزن انجام گردید
فرماندهی محترم سپاه فریدن نیز در ابتدا این رزمایش حضور یافتند و  از حضور خوب و با کیفیت بسیجیان تشکر کردند .
این رزمایش تا ساعت 10 روز 92/6/29 بطول انجامید

 جهت مشاهده تصاویر در سایز واقعی  بر روی آنها  کلیک  راست کرده   و  عبارت view image  را  بفشارید . همچنین می توانید پس از اقدام  به دخیره تصاویر آنها  را مشاهده کنید .

*** اندازه تصاویر بصورت خودکار توسط قالب جهت رفاه شما کم  می گردد ***

نویسنده : حمید رفیعی : ٥:۳٥ ‎ب.ظ ; شنبه ۳٠ شهریور ۱۳٩٢
Comments نظرات () لینک دائم