افوس من

 
نوشته شده به دست حمید رفیعی
نظرات >

نقش علوم نوین را در پیشرفت کشورمان ایران چگونه ارزیابی می کنید؟ علومی مانند نانو و ژنتیک؟ اصلا ما تا چه حدی در این علوم پیشرفت داشتیم و از لحاظ اقتصادی چه نتایج و فوایدی برای ما به همراه داشته؟

 

برای دیدن پاسخ به ادامه مطلب بروید .


با توجه به اینکه دنیای جدید دنیای علم است و هر کشوری که از علم بیشتر و بهتر برخوردار است نه تنها در زندگی و رفاه اجتماعی مردم خود جلوتر است بلکه در چانه زنیهای سیاسی نیز به عنوان قدرت برتر تلقی می‌شود گذشته از اینکه تاثیر در فرهنگ بین الملل نیز تا حد زیادی وابسته به دارا بودن علم است چنانکه برتر بودم ممالک اسلامی بلحاظ علوم در دوره ای باعث توجه کشورهای اروپایی و تقلید از تمدن اسلامی بودن (برای کسب اطلاعت بیشتر رجوع کنید به کتاب فرهنگ اسلام در اروپا نوشته زینگ هونکه) و نکته دیگر اینکه علومی مانند نانو و ژنتیک و سلولهای بنیادی از علوم مهم تحول آفرین در علوم دیگر نیز هستند و تاثیر آنها مخصوصا فن آوری نانو بر علوم دیگر همانند رنسانسی در علوم دیگر است زیرا نانو تکنولوژی، توانمندی تولید مواد، ابزارها و سیستمهای جدید با در دست گرفتن کنترل در سطوح ملکولی و اتمی و استفاده از خواص است که در آن سطوح ظاهر می­شود. اصولا بشر تا چندین سال مقهور طبیعت بود و حکمرانی مطلق طبیعت باعث شده بود تا انسان خود را با آن وفق دهد لذا زندگی کوچ نشینی و پناه به غارها و مرگ و میر زیاد از آثار این زندگی بود ولی سپس با توسل به علم توانست مهار طبیعت را به دست گیرد و آن را رام خود سازد ولی در این سطح نیز مقهور خواص مولکولی بود هرچند از این خواص نیز بهره می‌برد ولی توان تغییر در آ نها را نداشت که با علم نانو و تغییر در مولکول با کنترل اتمهای آن این امکان را نیز دارد که آن به نفع خود بهره بگیرد مثلا در شیمی فرض کنید بتوانید اتومبیلی را رنگ بزنید و با تاثیر در اتمهای آن چنان طراحی کنید که وقتی خراشی به رنگ آن وارد شد دوباره خود را ترمیم کند.
از طرف دیگر استفاده مستقیم از منابع طبیعی کشور باید تغییر یابد و نه تنها به حراج گذاشته نشده و مصرف نشود بلکه به عنوان سرمایه کشور به انواع دیگر سرمایه تبدیل شود و این بدون وجود علم استفاده و تبدیل آنها میسر نیست و تکنولوژی نانو در این میان سهم موثری دارد زیرا نانوا علمی پایه بوده و می‌توان گفت یک رشته جدید نیست، بلکه رویکردی جدید در تمام رشته هاست. برای نانوتکنولوژی کاربردهایی را در حوزه های مختلف از غذا، دارو، تشخیص پزشکی و بیوتکنولوژی تا الکترونیک، کامپیوتر، ارتباطات، حمل­و­نقل، انرژی، محیط زیست، مواد، هوافضا و امنیت ملی برشمرده اند.کاربردهای وسیع این عرصه به همراه پیامدهای اجتماعی، سیاسی و حقوقی آن، این فن ­ آوری را به­ عنوان یک زمینه فرا رشته­ای مطرح نموده است.
علم ژنتیک یکی از شاخه‌های علوم زیستی است این علم نیز در کشاورزی و پزشکی و درمان بیماریها و مخصوصا پیشگیری از وقوع آنها نقش موثری دارد. بوسیله قوانین و مفاهیم موجود در این علم می‌توانیم به تشابه یا عدم تشابه دو موجود نسبت به یکدیگر پی ببریم و بدانیم که چطور و چرا چنین تشابه و یا عدم تشابه در داخل یک جامعه گیاهی و یا جامعه جانوری ، بوجود آمده است. علم ژنتیک علم انتقال اطلاعات بیولوژیکی از یک سلول به سلول دیگر ، از والد به نوزاد و بنابراین از یک نسل به نسل بعد است. ژنتیک با چگونگی این انتقالات که مبنای اختلالات و تشابهات موجود در ارگانیسم‌هاست، سروکار دارد. علم ژنتیک در مورد سرشت فیزیکی و شیمیایی این اطلاعات نیز صحبت می‌کند. شناسایى هویت از طریق DNA یا به اصطلاح اثر انگشت ژنتیکى، اصلاح ژنتیکی انواع مختلف گیاهان و محصولات کشاورزی و مقاوم کردن آنها در برابر آفات، اصلاح نژادی حیوانات و نباتات که باعث بالا رفتن سطح کیفیت و کمیت فرآورده های غذایی استحصال شده از آنان گردیده است. تهیه داروها و هورمون ها با درجه خلوص بالا و صرف هزینه های پایین درمان بیماری های ژنتیکی با ایجاد تغییرات در سلول تخم که از جدیدترین دستاوردهای مهندسی ژنتیک محسوب می شود، مجرمان با گذاشتن کوچکترین اثر بیولوژیکی از خود مثل یک تار مو بسرعت شناسایی خواهند شد. می‌توان سرعت رشد موجودات مختلف را افزایش داد که خود این امر مزایای بسیاری را فراهم می‌آورد که از آن جمله می‌توان به پرورش سریع حیواناتی همچون گاو و گوسفند اشاره کرد که می‌توانند نیازهای غذایی یک جامعه را تا حد زیادی مرتفع کنند شناسایی و درمان و اداره اختلالات ارثی و درمان آنها از جمله کاربردهای این دانش است.
منبع :
http://daneshnameh.roshd.ir/mavara/mavara-index.php?page=%da%98%d9%86%d8%aa%db%8c%da%a9&SSOReturnPage=Check&Rand=0
نانوتکنولوژی و کاربردهای آن:
منبع: http://www.daneshju.ir/index.php?option=com_content&task=view&id=48&Itemid=1
علوم و فناوری نانو، عنصر ی اساسی در درک بهتر طبیعت در دهه‌های آتی خواهد بود. از جمله موارد مهم در آ ی نده، همکاریهای تحقیقاتی میان‌رشته‌ا‌ی، آموزش خاص و انتقال ایده‌ها و افراد به صنعت خواهد بود. بخشی از تأثیرات و کاربردهای نانوتکنولوژی به­شرح زیر می‌باشد:
1- تولید ، مواد و محصولات صنعتی :
نانوتکنولوژی تغییر بنیانی مسیری است که در آینده، موجب ساخت مواد و ابزارها خواهد شد. امکان سنتز بلوک‌های ساختمانی نانو با اندازه و ترکیب به دقّت کنترل‌شده و سپس چیدن آنها در ساختارهای بزرگتر، که دارای خواص و کارکرد منحصربه‌فرد باشند، انقلابی در مواد و فرآیندهای تولید آنها، ایجاد می‌کند. محقّقین قادر به ایجاد ساختارهایی از مواد خواهند شد که در طبیعت نبوده و شیمی مرسوم نیز قادر به ایجادشان نبوده‌است. برخی از مزایای نانوساختارها عبارتست از: مواد سبک‌تر، قوی‌تر و قابل برنامه‌ریزی ؛ کاهش هزینه عمر کاری از طریق کاهش دفعات نقص فنّی ؛ ابزارهایی نوین بر پایه اصول و معماری جدید ؛ بکارگیری کارخانجات مولکولی یا خوشه‌ا‌ی که مزیّت مونتاژ مواد در سطح نانو را دارند.
2- پزشکی و بدن انسان:
رفتار مولکولی در مقیاس نانومتر، سیستمهای زنده را اداره می‌کند. یعنی مقیاسی که شیمی، فیزیک، زیست‌شناسی و شبیه‌سازی کامپیوتری، همگی به آن سمت در حال گرایش هستند.
• فراتر از سهل‌شدن استفاده بهینه از دارو، نانوتکنولوژی می‌تواند فرمولاسیون و مسیرهایی برای رهایش دارو ( Drug Delivery ) تهیه کند، که به‌نحو حیرت‌انگیزی توان درمانی داروها را افزایش می‌دهد.
• مواد زیست‌سازگار با کارآیی بالا، از توانایی بشر در کنترل نانوساختارها حاصل خواهد شد. نانو مواد سنتزی معدنی و آلی را مثل اجزای فعّال، می‌توان برای اعمال نقش تشخیصی (مثل ذرات کوانتومی که برای مرئی‌سازی بکار می‌رود) درون سلولها وارد نمود.
• افزایش توان محاسباتی بوسیله نانوتکنولوژی، ترسیم وضعیت شبکه‌های ماکرومولکولی را در محیط‌های واقعی ممکن می‌سازد. اینگونه شبیه‌سازی‌ها برای بهبود قطعات کاشته‌شده زیست‌سازگار در بدن و جهت فرآیند کشف دارو، الزامی خواهدبود.
3- دوام‌پذیری منابع: کشاورزی، آب، انرژی، مواد و محیط زیست پاک:
نانوتکنولوژی چنان چ ه ذکر شد، منجر به تغییرات ی شگرف در استفاده از منابع طبیعی، انرژی و آب خواهد شد و پس ا ب و آلودگی را کاهش خواهدداد. همچنین فنّاوری‌های جدید، امکان بازیافت و استفاده مجدد از مواد، انرژی و آب را فراهم خواه ن د کرد. در زمینه محیط زیست ، علوم و مهندسی نانو، می‌تواند تأثیر قابل ملاحظه‌ا‌ی ، در درک مولکولی فرآیندهای مقیاس نانو که در طبیعت رخ می‌دهد ؛ در ایجاد و درمان مسائل زیست‌محیطی از طریق کنترل انتشار آلاینده‌ها ؛ در توسعه فنّاوری‌های سبز جدید که محصولات جانبی ناخواسته کمتری دارند و ی ا در جریانات و مناطق حاوی فاضلاب، داشته‌باشد. لازم به ذکراست، نانوتکنولوژی توان حذف آلودگی‌های کوچک از منابع آبی (کمتر از 200 نانومتر) و هوا (زیر 20 نانومتر) و اندازه‌گیری و تخفیف مداوم آلودگی در مناطق بزرگتر را دارد.
در زمینه انرژی ، نانوتکنولوژی می‌تواند به‌طور قابل ملاحظه‌ا‌ی کارآیی، ذخیره‌سازی و تولید انرژی را تحت تأثیر قرار د ا د ه مصرف انرژی را پایین بیاورد . به عنوان مثال، شرکتهای مواد شیمیایی، مواد پلیمری تقویت‌شده با نانوذرات را ساخته‌اند که می‌تواند جایگزین اجزای فلزی بدنه اتومبیلها شود. استفاده گسترد ه از این نانوکامپوزیت‌ها می‌تواند سالیانه 5/1 میلیارد لیتر صرفه‌جویی مصرف بنزین به ‌همراه داشته‌باشد .
یا انتظار می‌رود تغییرات عمده‌ا‌ی در فنّاوری روشنایی در 10 سال آینده رخ دهد. می‌توان نیمه‌هادی‌های مورد استفاده در دیودهای نورانی ( LED ها) را به مقدار زیاد در ابعاد نانو تولید کرد. در ا مریکا ، تقریبا 20% کل برق تولیدی، صرف روشنایی (چه لامپهای التهابی معمولی و چه فلوئورسنت) می‌شود. مطابق پیش‌بینی‌ها در 10 تا 15 سال آینده ، پیشرفتهایی از این دست می‌تواند مصرف جهانی را بیش از 10% کاهش دهد که 100 میلیارد دلار در سال صرفه‌جویی و 200 میلیون تن کاهش انتشار کربن را به‌همراه خواهدداشت .
4- هوا ­ و ­ فضا :
محدودیت‌های شدید سوخت برای حمل بار به مدار زمین و ماورای آن، و علاقه به فرستادن فضاپیما برای مأموریتهای طولانی به مناطق دور از خورشید ، کاهش مداوم اندازه، وزن و توان مصرفی را اجتناب‌ناپذیر می‌سازد. مواد و ابزارآلات نانوساختاری، امید حل این مشکل را بوجود آورده‌است.
نانوساختن ( Nanofabrication ) همچنین در طرّاحی و ساخت مواد سبک‌وزن، پرقدرت و مقاوم در برابر حرارت، موردنیاز برای هواپیماها، راکت‌ها، ایستگاههای فضایی و سکّوهای اکتشافی سیّاره‌ا‌ی یا خورشیدی، تعیین‌کننده است. همچنین استفاده روزافزون از سیستمهای کوچک‌شده تمام خودکار، منجر به پیشرفتهای شگرفی در فنّاوری ساخت و تولید خواهدشد. این مسأله با توجه به اینکه محیط فضا، نیروی جاذبه کم و خلأ بالا دارد، موجب توسعه نانوساختارها و سیستمهای نانو – که ساخت آنها در زمین ممکن نیست- در فضا خواهدشد.
5- امنیت ملّی:
برخی کاربردهای دفاعی نانوتکنولوژی عبارتند از: تسلط اطّلاعاتی از طریق نانوالکترونیک پیشرفته بعنوان یک قابلیت مهم نظامی ، امکان آموزش مؤثّرتر نیرو، به کمک سیستمهای واقعیت مجازی پیچیده‌تر حاصله از الکترونیک نانوساختاری ، استفاده بیشتر از اتوماسیون و رباتیک پیشرفته برای جبران کاهش نیروی انسانی نظامی، کاهش خطر برای سربازان و بهبود کارآیی خودروهای نظامی ، دستیابی به کارآیی بالاتر (وزن کمتر و قدرت بیشتر) موردنیاز در صحنه‌های نظامی و در عین‌حال تعداد دفعات نقص فنّی کمتر و هزینه کمتر در عمر کاری تجهیزات نظامی ، پیشرفت در امر شناسایی و در نتیجه مراقبت عوامل شیمیایی، زیستی و هسته‌ا‌ی ، بهبود طرّاحی در سیستمهای مورد استفاده در کنترل و مدیریت عدم تکثیر سلاحهای هسته‌ا‌ی ، تلفیق ابزارهای نانو و میکرومکانیکی جهت کنترل سیستمهای دفاع هسته‌ا‌ی . در بسیاری موارد، فرصتهای اقتصادی و نظامی مکمّل هم هستند. کاربردهای درازمدت نانوتکنولوژی در زمینه‌های دیگر، پشتیبانی کننده امنیت ملّی است و بالعکس.
6- کاربرد نانوتکنولوژی در صنعت الکترونیک
ذخیره‌سازی اطلاعات در مقیاس فوق‌ العاده کوچک، با استفاده از این فناوری می‌توان ظرفیت ذخیره سازی اطلاعات را در حد 1000 برابر یا بیشتر افزایش دهد و نهایتاً به ساخت ابزارهای ابرمحاسباتی به کوچکی یک ساعت مچی منتهی شود.
ظرفیت نهایی ذخیره اطلاعات به حدود یک ترابیت در هر اینچ ربع برسد، و این امر موجب می‌شود که ذخیره‌ سازی 50 عدد DVD یا بیشتر در یک هارد دیسک با ابعاد یک کارت اعتباری شود.
ساخت تراشه‌ها در اندازه­های فوق­العاده کوچک به عنوان مثال در اندازه­های 32 تا 90 نانو متر، تولید دیسک‌های نوری 100 گیگا بایتی در اندازه­های کوچک نیز می­باشد.
در مورد جایگاه ایران در علوم جدید نظر شما را به چند خبر جلب می‌کنیم:
1- منبع خبر http://www.iranculture.org/news/view.php?gid=8&id=11797
رئیس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری در گفتگو با خبرگزاری مهر وضعیت تولید علم ایران در شاخه های مختلف علم پزشکی را تا فوریه 2008 تشریح و جایگاه ایران را اعلام کرد که بر این اساس در داروسازی رتبه 41 و در پزشکی بالینی رتبه 53 را کسب کرده ایم. موسسه اطلاعات علمی ISI رشته های علوم پزشکی را به 8 مقوله تقسیم کرده است و اطلاعات مربوط به رشته های علوم پزشکی وابسته را در سطح کشورهای جهان از این منظر مورد ارزیابی قرار می دهد.
وی اظهار داشت: این رده بندی در پایگاه ESI وابسته به موسسه اطلاعات علمی (ISI) قرار دارد و هدف از این پایگاه مشخص کردن موثرترین و برترین کشورها، نشریات، موسسات علمی و دانشمندان است.
جایگاه ایران در دنیا در رشته پزشکی بالینی
جایگاه ایران در پزشکی بالینی با تولید 3 هزار و 300 و 46 مقاله و با 9 هزار و 800 و 39 استناد بین سالهای 1997 تا فوریه 2008 جایگاه 53 را در بین 106 کشور برتر جهان دارد.
کشورهایی مانند مالزی، پاکستان، بلغارستان، استونی، رومانی و دهها کشور دیگر پس از ایران در این رشته قرار دارند. از میان کشورهای مسلمان و منطقه کشور عربستان صعودی و مصر به ترتیب رتبه های 43 و 44 را در این رده بندی به خود اختصاص داده اند.
جایگاه ایران در رشته داروسازی و سم شناسی
ایشان درباره جایگاه ایران در رشته داروسازی و سم شناسی در پایگاه موسسه اطلاعات علمی ISI افزود: ایران با تولید 829 مقاله موثر و برتر و استناد 3 هزار و 400 و 37 مورد، رتبه 41 را در میان 87 کشور برتر جهان کسب کرده است. در این حوزه کشور عربستان، مالزی، مراکش و پاکستان پس از ایران در این رده بندی قرار دارند. جایگاه مصر در این رشته 31 است.
جایگاه ایران در رشته بیولوژی و بیوشیمی
ایران همچنین در رشته بیولوژی و بیوشیمی که ارتباط تنگاتنگی با پزشکی دارند در بین 100 کشور برتر تولید کننده علم مرتبه 57 را خود اختصاص داده است. در این رشته تعداد مقالات ایران 887 و تعداد استنادها 2 هزار و 592 است. کشورهای عربستان صعودی، تونس، پاکستان، امارات متحده، مراکش و .. پس از ایران در رتبه بندی این رشته قرار دارند.
جایگاه ایران در علوم اعصاب و رفتار
در قلمرو علوم اعصاب و رفتار تعداد مقالات ایرانیان 472 مقاله و یک هزار و 735 بار مورد استناد قرار گرفته اند و جایگاه ایران در این رشته در بین 79 کشور 49 است. عربستان، مراکش، امارات متحده و مصر در این رشته از علوم پزشکی پس از ایران قرار دارند.
جایگاه ایران در بیولوژی مولکولی و ژنتیک
وی رتبه ایران در رشته بیولوژی مولکولی و ژنتیک را با تولید 227 مقاله برتر در بین 87 کشور 66 عنوان کرد و افزود: استنادهای صورت گرفته به مقالات بیولوژی مولکولی و ژنتیک یک هزار و 102 است و کشورهای امارات، کویت، مالزی، اندونزی و اردن پس از ایران در این رشته قرار گرفته اند.
رتبه ایران در رشته ایمونولوژی
در این رشته از علوم پزشکی، مجموعه 210 مقاله برتر به نام ایران ثبت شده و جایگاه ایران را در میان 91 کشور به 70 رسانده است. کشورهای مالزی، نیجریه، تونس و .. پس از ایران در این رشته قرار دارند.
جایگاه ایران در روانپزشکی و روانشناسی
در حیطه روانپزشکی و روانشناسی سهم تولید علم ایران 186 مقاله و 773 استناد است. در این رشته ایران در بین 83 کشور، مرتبه 43 را به خود اختصاص داده است.
رتبه ایران در میکروبیولوژی
رئیس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری اظهار داشت: ایران همچنین در رشته میکروبیولوژی نیز با 191 مقاله برتر ثبت شده در ISI از میان 88 کشور برتر جهان در این رشته، رتبه 84 را اخذ کرده است.
2- منبع خبر: http://www.aftab.ir/news/2008/feb/09/c3c1202574400_science_education_technology_nanotechnology.php
جایگاه ایران در تولید علم و پژوهش فناوری نانو در جهان از رتبه 55 در ۴ سال قبل به رتبه ۲۵ ارتقا یافته است.
دکتر سعید سرکار عضو ستاد ویژه توسعه فناوری نهاد ریاست جمهوری با بیان این مطلب گفت: ایران ۴ سال پیش در زمینه تعداد مقالات ISI که از مهمترین شاخص های پژوهشی است در بین کشورهای مسلمان منطقه پس از ترکیه، مصر، تونس، مغرب و مالزی در رتبه ششم قرار داشت اما در پی تلاش استادان، دانشجویان و متخصصان این عرصه، امروز کشور ما در زمینه فناوری نانو حرف اول را در منطقه می زند و با ۱۰ پله اختلاف با کشور ترکیه در جایگاه نخست منطقه قرار گرفته است.
هم اینک ۱۰ دانشگاه در کشور دوره کارشناسی ارشد فناوری نانو را فعال کرده اند و در ۵ دانشگاه نیز دوره دکترای در این رشته دایر شده است و در دیگر دانشگاه ها نیز برای تأمین نیروی متخصص مورد نیاز کشور در این زمینه، فعالیت های جدی در دست انجام است
3- منبع خبر: http://www.computernews.ir/article.aspx?n=2008-2-1000495
دکتر عبدالرضا سیم چی ،دانشیار مهندسی مواد دانشگاه صنعتی شریف با اشاره به جایگاه کشور در زمینه نانوساختار گفت: ایران در تولید علم نانو فناوری در 4 سال اخیر از رتبه 55 جهانی به رتبه 25 ارتقا یافته و توانسته است حرف اول را در منطقه بزند و با 10 پله اختلاف با کشور ترکیه در جایگاه نخست منطقه قرار گیرد.
4_ منبع خبر: http://www.reporter.ir/archives/86/12/005465.php
ایران در جایگاه پنجم علمی آسیا قرار گرفت
حمید ضیایی پرور
؛معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در جشنواره انتخاب برترین های فناوری نانو:
؛ایران در جایگاه پنجم علمی آسیا قرار گرفت
؛معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در دومین جشنواره انتخاب برترین های فناوری نانو از کسب رتبه پنجم علمی آسیا توسط ایران در سال جاری خبر داد و گفت:در آسیا در زمینه «علم» در رتبه پنجم و در عرصه «علم و فناوری» دررتبه پنجم یا ششم قرار داریم و در حوزه نانو با توجه به موفقیت هایی که به دست آوردیم، انتظار داریم، در ۵ سال آینده به جایگاه چهارم برسیم.دومین جشنواره انتخاب برترین های فناوری نانو در کتابخانه ملی ایران برگزار شد.دراین جشنواره که با حضور معاون علم و فناوری رئیس جمهور، مدیران ستاد ویژه توسعه فناوری نانو وتعداد زیادی از محققان این فناوری برگزار شد به برترین افراد، نهادها، موسسه ها و آزمایشگاه های نانو بر حسب کیفیت و حجم فعالیت ها و دستاوردهای سال ١٣٨۵ جوایز ارزنده ای اهدا شد. جشنواره انتخاب برترین های فناوری نانو با هدف شناسایی، معرفی و تشویق فعالان این فناوری و نیز جهت دهی تحقیقات به سمت اهداف توسعه فناوری نانو در کشور، سالانه برگزار می شود.
5_ منبع خبر: http://balatarin.com/permlink/2008/2/27/1238228
ایران در نانو فناوری به جایگاه اول جهان اسلام دست یافت
مدیر گروه منابع انسانی ستاد فناوری نانو گفت: ایران توانست با پشت سر گذاشتن ترکیه در زمینه نانو در صدر کشورهای اسلامی قرار گیرد. به گزارش خبرنگار مهر، دکتر سعید سرکار شب گذشته در مراسم دومین جشنواره انتخاب برترینهای فناوری نانو، به جایگاه ایران در میان کشورهای اسلامی در زمینه فناوری نانو اشاره کرد و گفت: در ابتدا ایران در رتبه 6 پس از کشورهای ترکیه، مصر، مغرب، تونس و مالزی قرار داشت اما امروز با پیشی گرفتن از ترکیه در صدر کشورهای اسلامی قرار دارد. وی گفت: قرار گرفتن در بین 15 کشور برتر فناوری نانو و تولید ثروت و افزایش کیفیت زندگی مردم را از اهداف کلی ستاد نانو ذکر کرد. مدیر گروه منابع انسانی ستاد فناوری نانو به وضعیت آموزشی و پژوهشی کشور در حوزه فناوری نانو اشاره کرد و افزود: بیش از 5 دانشگاه در دوره دکترا و 10 دانشگاه در دوره کارشناسی ارشد در زمینه نانو فعال هستند ضمن اینکه با بررسی تعداد مقالات و میزان ارجاع آنها از رتبه 52 به 25 دست یافته ایم. طبق گفته سرکار، تعداد کل مقالات ایران در سال 2000 از کل مقالات کشورهای عربی بیشتر بوده است. وی ادامه داد: یک هزار و 220 پایان نامه در مقطع ارشد و 280 پایان نامه در دوره دکترا مقالات علمی و پژوهشی و کتب تألیفی و ترجمه ای و 70 اختراع ثبت بین المللی مورد حمایت و تشویق ستاد فناوری نانو قرار گرفته اند. مدیر گروه منابع انسانی ستاد فناوری نانو 90 موسسه پژوهشی، 862 محقق، 28 شرکت خصوصی، 5 مرکز رشد، 30 رسانه ، 9 اختراع و 40 آزمایشگاه را از جمله زیر ساختهای کشور در حوزه نانو عنوان کرد و گفت: در این جشنواره از 10 محقق برتر، 3 مرکز پژوهشی، یک محقق جوان، یک محقق ایرانی مقیم خارج، یک محقق برتر خارجی، یک پایان نامه، 3 آزمایشگاه برتر، یک رسانه برتر و یک مرکز رشد و پارک فناوری مورد تشویق قرار خواهند گرفت.
6- منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=8409010535
علم ژنتیک ایران را در تولید برنج خودکفا می‌کند
خبرگزاری فارس: رئیس سابق موسسه تحقیقات بیوتکنولوژی کشاورزی ایران در حاشیه یک کنفرانس بین‌المللی در فیلیپین با اشاره به آغاز کشت تجاری یک گونه برنج اصلاح یافته ژنتیکی به نام طارم مولایی در ایران گفت‌: کشت تجاری برنج‌های اصلاح یافته ژنتیکی که از سال 2004 در ایران آغاز شده است می‌تواند در آینده نزدیک این کشور را از واردات برنج بی‌نیاز کند.
7- منبع خبر: http://www.basirat.ofogh.net/news.aspx?newsid=15700
ایرنا: رییس مرکز تحقیقات دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی گفت : ایران در زمینه ژنتیک و بیوتکنولوژی حرف اول را در منطقه می‌زند پیشرفت‌های به دست‌آمده در کشور درزمینه ژنتیک و بیوتکنولوژی سرآمد سایر کشورهای منطقه است چنانچه در زمینه پیشگیری از بیماری ژنتیکی تالاسمی به دلیل موفقیت‌هایی که داشتیم در منطقه الگو هستیم و هم اکنون از دستاوردهای ما استفاده می‌شود.


تاریخ : یکشنبه ٢ بهمن ۱۳٩٠
ساعت : ٩:٥۳ ‎ق.ظ