سال 90 توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی به عنوان سال جهاد اقتصادی نام گرفت و بی تردید، مهمترین پیام انتخاب شعار امسال اقتصادی بودن آن است.


بدون شک نامگذاری هر سال توسط مقام معظم رهبری حکمتی دارد .اگر به سال 87 باز گردیم رهبر انقلاب در پیام نوروزی سال 87 آن سال را به نام اصلاح الگوی مصرف نامگذاری کردند. مسلم است که برای آغاز یک جهش بزرگ اقتصادی تا رسیدن به پیشرفت مطلوب باید قید و بندها را از پای اقتصاد ایران برداشت و چه مانعی بزرگ‌تر از الگوی نادرست مصرف بویژه در حوزه انرژی می‌توانست در میان باشد. یک سال بعد یعنی سال 89 با اعلام شعار همت مضاعف و تلاش مضاعف دومین گام نیز برداشته می‌شود و امسال در سومین گام، «جهاد اقتصادی» سرلوحه کار تمام بخش‌های کشور قرار می‌گیرد.

در واقع با گذشت بیش از 3 دهه از انقلاب اسلامی و تثبیت کشور در عرصه‌های نظامی، سازندگی، سیاسی و علمی، توجه به پیشرفت اقتصادی کشور البته توام با عدالت‌گستری ضرورتی انکارناپذیر بود.

بازدید رهبر معظم انقلاب در نخستین روزهای سال‌های 89 و 90 از دو پروژه بزرگ اقتصادی کشور که هر کدام به نوعی لوکوموتیو و پیش قراول سایر بخش‌های اقتصادی کشور (گروه صنعتی ایران خودرو و مجتمع گازی پارس جنوبی) به شمار می‌روندبیانگر این واقعیت است که پیشرفت و عدالت مطالبه جدی ایشان در دهه چهارم انقلاب اسلامی از مسوولان دستگاه‌‌های مختلف است.

همچنین،اگر نگوییم هدفمندی یارانه ها مهمترین اتفاق اقتصادی در تاریخ اقتصاد ایران است قطعا از مهمترین آن ها می باشد و با توجه به این که دستاوردها، پیامدها و نتایج کوتاه مدت این تحول مهم خود را در سال جاری نشان خواهد داد، لذا آیندگان سال 90 را بعنوان سال پایه هدفمندی یارانه ها خواهند شناخت و از آن سخن خواهندگفت با این وصف روشن می شود که مسئولان و مردم در سال 90 باید بار مهمی را به سرمنزل مقصود برسانند. ادامه مدیریت صحیح اجرای هدفمندی یارانه ها، اصلاح اشکالات احتمالی در تصمیمات و هزینه کرد دقیق درآمد ناشی از هدفمندی در امور اصلی اقتصادی، رفاهی و خدماتی به گونه ای که مردم دستاوردهای کوتاه مدت این جراحی اقتصادی را احساس کنند مهمترین وظایف مسئولان است که سخنان رهبری و نامگزاری اقتصادی بر روی سال 90 این وظایف را سنگین تر می کند.

آنچه مسلم است ،روحیه جهادی، همکاری سه قوه، اتحاد و انسجام ملی، قطع وابستگی از درآمدهای نفتی، تعیین شاخص های مفید برای الگوی مصرف، داشتن راهبرد اساسی در مواجهه با قدرت ها و غول های اقتصادی دنیا، همه جانبه گرایی در موضوع توسعه اقتصادی در کنار سایر جنبه های توسعه براساس الگوی پیشرفت ایرانی اسلا می (اعم از توسعه سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، اداری، و...) همه و همه  مقدمات بسیار ضروری برای پیروزی در جهاد اقتصادی است و تمامی اینها لازمه موفقیت اقتصادی کشور است ; اما مهمترین، اساسی ترین و مبنایی ترین ملزومات این پیروزی کنارگذاشتن روحیه تخلف از قانون برای همه دستگاه ها، نهاد ها و ارگان های دولتی و غیر دولتی است چرا که تنها در لوای اطاعت از قانون می توان به حداقل شدن تخلفات اقتصادی امیدوار بود چرا که  اگر عده ای با ضعف جدی دستگاه های  نظارتی مبحث جهاد اقتصادی را  بهانه جدیدی برای تخلفات هر چه بیشتر قلمداد کرده و به قواعد علمی و کارشناسی اقتصادی بی توجهی کنند و آن را در پرتو شعار جهاد اقتصادی توجیه نمایند در این صورت نه تنها هیچگونه پیشرفتی  در تحولا ت اقتصادی کشور صورت نمی گیرد  بلکه  اوضاع اقتصادی و معیشتی مردم وخیم تر گشته و موجبات عقب ماندگی هر چه بیشتر  اقتصاد کشور خواهد بود.

بی تردید ایران و ایرانی شایسته بهترین‌ها هستند و می‌توانند زندگی به مراتب بهتری از لحاظ اقتصادی داشته باشند زیرا همه آن چیزی که باید یک کشور برای رشد، پیشرفت و دستیابی به عدالت گسترده داشته باشد، ایران امروز دارد. تمام مولفه‌های اساسی که سبب‌ساز رشد و جهش اقتصادی می‌شود در کشور ما وجود دارد. نیروی انسانی تحصیل‌کرده و نیروی کار ارزان، منابع عظیم انرژی و طبیعی و بازارهای گسترده تولید و مصرف زمینه‌ای را فراهم کرده تا همه چیز آماده حرکتی جهادی به سمت پیشرفت اقتصادی باشد.

این یک موقعیت ویژه تاریخی است و هرگونه سستی و کاهلی برای دستیابی به چنین هدف والایی یقینا به ضرر ملت است پس ضروری است به اجماع اراده‌ها بیندیشیم و اختلافات جزئی را برای نیل به آرمانی مقدس به کناری بگذاریم و بدانیم که جهاد اقتصادی که رهبر فرزانه انقلاب برای سال جدید مطرح فرمودند با واردات گسترده کالاهای مصرفی سازگار نیست و نمی‌شود با مصرف‌گرایی و اسراف بیش از حد منابع و عدم رعایت قانون در نهادهای مختلف، چنین هدف مهمی را محقق کرد.

/ 0 نظر / 3 بازدید