کتابی گرانقدر

یکی از نفیس ترین نسخه های خطّی قرآن کریم، در سال 1294 هجری قمری در شهر افوس فریدن  و  توسط هنرمندی خوشنویس به نام  استاد محمد اسماعیل کیخایی افوسی به نگارش در آمده است . استاد کیخایی  افوسی عاشق قرآن بوده و این کتاب شریف را با وسایل ابتدایی و بر روی کاغذ سفید کتابت کرده است .این نسخه ی شریف ،حدود  10 سال است  که در اندازه های مختلف و به وسیله انتشارات الهادی قم  چاپ و منتشرمی شود .   انتشارات الهادی در صفحه ی  آخر چاپ چهارم ( تابستان 82 ) این نسخه ی شریف به معرفی این اثر کم نظیر قرآنی  پرداخته است :                                                                                                                                     

(( به یاری خداوند منّان و عنایات بی دریغ حضرت حق ، موفق شدیم یکی از نفیس ترین نسخه های قرآن کریم را در اختیار عموم   علاقمندان این کتاب بزرگ آسمانی قرار دهیم. این نسخه شریف که از ذخایر پر قیمت نسخ خطی  قرآن است حدود یکصدو سی سال قبل یعنی در سال 1294 ه.ق  توسط هنر مندی خوشنویس و استادی گمنام به نام محمد اسماعیل گرجی کیخایی رحمه الله به نگارش در آمده است که پس از گذشت این مدت طولانی و طی مقدماتی در اختیار ما قرار گرفت .                                                                                                           

 نسخه   مزبور گرچه از نظر خط و نوع نگارش ، به  اقرار صاحب نظران ، بسیار زیبا و چشم نواز بود ، اما در اثر قدمت و عدم نگهداری درست ، مخدوش شده و نیاز به باز سازی اساسی داشت . لذا از  گروهی از هنر مندان در رشته خطاطی و خط شناسی و متخصصان رایانه ای دعوت به عمل آمد و با کوشش یک ساله و صرف حدود دوازده هزار ساعت وقت مفید این عزیزان و با استفاده از امکانات پیشرفته رایانه ای و پرداخت هزینه ای سنگین ، آن نسخه کهن به صورت نسخه حاضر در آمد و به بازار قرآن کریم عرضه شد .                

 نسخه حاضر دارای امتیازات و ویژگی های زیر است :                                           

1)      نوع نگارش و املای کلمات ، مطابق قواعد خط ایرانی است که مورد علاقه بیشتر خوانندگان است .

2)   اعراب گذاری آن مطابق قرائت کلمات است که قرائت را آسان تر می سازد .

3 )درشت خط و خواناست

4)   نوع خط آن به اقرار صاحب نظران، حلاوت و زیبایی خاصی را داراست .

5)  در صفحه آرایی ، صحافی ، چاپ و کاغذ آن کمال سلیقه به کار رفته و از کیفیت بسیار عالی بر خوردار است .))

برای شادی روح آن  استاد گرانقدر صلوات

/ 0 نظر / 26 بازدید